Rodziny Szensztackie

W sobotę 11 lipca obchodzimy 2 rocznicę powstania w naszej parafii 29 Rodzin, które utworzyły 2 kręgi modlitewne rodzin, które każdego miesiąca przyjmują do swoich domów i mieszkań 2 kapliczki pielgrzymującej Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, czyli Szensztackiej.

Jaki był początek?

Od niedzieli 10 czerwca 2018 r. w naszej parafii rozpoczęła peregrynację kapliczka Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Matka Boża nawiedziła dom plebanijny i została przekazana kolejnym rodzinom, które wyraziły chęć przyjęcia kapliczki Matki Bożej do swoich rodzin, aby wypraszać potrzebne łaski. W środę 11 lipca po Mszy św. wieczornej na plebanii odbyło się drugie spotkanie, na którym utworzono listę 23 rodzin naszej parafii, które od 11 lipca według ustalonej kolejności przyjmują Matkę Bożą Szensztacką do swoich domów i mieszkań /o ustalonej porze dnia można odmówić litanię do MB, różaniec, koronkę do Bożego Miłosierdzia itp./.

Maleńka kapliczka w znajdującym się nieopodal Koblencji nad Renem Schönstatt stała się kolebką Ruchu Szensztackiego. Ruch powstał 18 października 1914 r., a jego założycielem był duchowny i pedagog o. Józef KentenichRuch Szensztacki odznacza się bogatą duchowością. Niesie pomoc duchową człowiekowi, któremu trudno żyć Ewangelią i ją zrozumieć. Ruch opiera się na dwóch filarach – miłości Matki Bożej i zrozumieniu posłannictwa Maryi, poprzez którą zmierzamy ku Bogu. Postawę taką przyjęły Siostry Szensztackie. Jest to odwzorowanie kontraktu, jaki zawarł o. Kentenich z Maryją. Poprzez naśladownictwo w codziennym życiu Maryi i upodabnianie się do niej, ona ma prowadzić do Boga Ojca. W diecezji opolskiej Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej znajduje się w Winowie k/Opola.

Dziękuję wszystkim Rodzinom naszej parafii za zaangażowanie w to dzieło, a Paniom za miesięczne listy. Niech Matka Najświętsza dalej wspiera tę formę pobożności. Od Sióstr z Winowa otrzymaliśmy też kamienną stągwię do tzw. kapitału łask jako kolejny etap duchowości szensztackiej.

ks. Proboszcz