RODZINY SZENSZTACKIE

Historia powstania wspólnoty w parafii

Od niedzieli 10 czerwca 2018 r. w naszej parafii rozpoczęła peregrynację kapliczka Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Matka Boża nawiedziła dom plebanijny i została przekazana kolejnym rodzinom, które wyraziły chęć przyjęcia kapliczki Matki Bożej do swoich rodzin, aby wypraszać potrzebne łaski. W środę 11 lipca po Mszy św. wieczornej na plebanii odbyło się drugie spotkanie, na którym utworzono listę 23 rodzin naszej parafii, które od 11 lipca według ustalonej kolejności przyjmują Matkę Bożą Szensztacką do swoich domów i mieszkań /o ustalonej porze dnia można odmówić litanię do MB, różaniec, koronkę do Bożego Miłosierdzia itp./. Poniżej jeszcze kilka informacji o Ruchu Szensztackim. Maleńka kapliczka w znajdującym się nieopodal Koblencji nad Renem Schönstatt stała się kolebką Ruchu Szensztackiego. Ruch powstał 18 października 1914 r., a jego założycielem był duchowny i pedagog o. Józef Kentenich. Ruch Szensztacki odznacza się bogatą duchowością. Niesie pomoc duchową człowiekowi, któremu trudno żyć Ewangelią i ją zrozumieć. Ruch opiera się na dwóch filarach – miłości Matki Bożej i zrozumieniu posłannictwa Maryi, poprzez którą zmierzamy ku Bogu. Postawę taką przyjęły Siostry Szensztackie. Jest to odwzorowanie kontraktu, jaki zawarł o. Kentenich z Maryją. Poprzez naśladownictwo w codziennym życiu Maryi i upodabnianie się do niej, ona ma prowadzić do Boga Ojca. W diecezji opolskiej Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej znajduje się w Winowie k/Opola, które w 2018 r. obchodziło 30-lecie poświęcenia.

W niedzielę 9 września 2018 r. w naszej parafii gościliśmy S.M. Damianę ze Zgromadzenia Sióstr Szensztackich pracującą w Otwocku pod Warszawą. Siostra dzieliła się swoim doświadczeniem pracy z rodzinami szensztackimi, opowiadała m.in. o historii powstania i duchowości szentsztackiej. Przywiozła również ze sobą kapliczki MB Trzykroć Przedziwnej. Obecnie w naszej parafii 2 kapliczki Matki Bożej wędrują do 29 rodzin /po 15 i 14 rodzin/ według miesięcznej rozpiski.

14 listopada 2019 r. gościliśmy wśród nas Siostrę Zakonną Damianę, która wygłosiła konferencję o Duchowości Szensztackiej, po Mszy św. w salce był pokaz multimedialny o ruchu szensztackim.

Bardzo dziękuję za modlitewne zaangażowanie Parafian w tę nową formę pobożności maryjnej.