ŚW. URBAN – PATRON PARAFII

Urban I /łac. urbanus – miejski, mieszkaniec miasta, a także kulturalny, wykształcony, obyty, grzeczny/. Dokładna data jego urodzin nie jest znana, wiadomo tylko, że był rzymianinem i  synem Poncjana. Został wybrany papieżem, po śmierci papieża Kaliksta I w 222 r. /niektóre źródła podają rok 223/. Zginął śmiercią męczeńską, poprzez ścięcie głowy, 23 maja 230 r. Jako papież Urban I rządził Kościołem w czasie, gdy część gminy rzymskiej opowiadała się za antypapieżem Hipolitem. Za pontyfikatu Urbana I panował cesarz Aleksander Sewer /222-235/ i był to czas wolny od prześladowań. W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. Patron właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników, dobrych urodzajów. Według podania św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra. Urban I zmarł w Rzymie i został pochowany w katakumbach św. Kaliksta. Kościół czci św. Urbana w liturgii 25 maja. W ikonografii ukazuje się świętego w pontyfikalnych szatach i w tiarze. Jego atry­butami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze. Jest głównym patronem naszego kościoła i parafii.

NAJŚWIĘTSZA MARYJA PANNA NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

W naszym kościele z lewej strony prezbiterium znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy zawierający wota-podziękowania wiernych w postaci ofiarowanych różańców, medalików czy innych dewocjonaliów. Wierni modląc się otrzymali stosowne łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W gazetce parafialnej w niedzielę 12 listopada 2017 r. na pierwszej stronie został przedstawiony rys historyczny cudownego obrazu. W naszej parafii jako jedno z owoców rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez o. Bogdana Węgrzyna ze Zgromadzenia Księży Michalitów, zostało wprowadzone Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. I Nabożeństwo odbyło się w ŚRODĘ 21 lutego 2018 r. po Mszy św. o godz. 17.30. Obecnie w każdą środę na zakończenie Mszy św. polecamy w modlitwie przez wstawiennictwo MBNP sprawy życia małżeńskiego, rodzinnego, zawodowego, parafialnego i osobistego. Wotum dla naszej parafii w postaci medalika ofiarowała śp. Anna Karolak oraz Maria Wołek.

KULT MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

W dziejach cudownego obrazu Matki Bożej wyróżniamy trzy okresy: czas przebywania obrazu na Krecie; okres rzymski, kiedy obraz znajdował się pod opieką oo. augustianów w kościele Św. Mateusza; wreszcie okres trzeci, kiedy obraz przejęli oo. redemptoryści i umieścili go w kościele Najświętszego Odkupiciela. Czytaj więcej.

red. ks. proboszcz