Relikwie Św. Rocha

W 4 Niedzielę Adwentu, 20 grudnia w naszym kościele zagoszczą Relikwie Św. Rocha /krzyż z fragmentem kości świętego, certyfikat/, które udostępnią naszej parafii O. Franciszkanie z Borek W. Dokładnie rok temu, również w 4 Niedzielę Adwentu, w naszym kościele zagościła ikona Św. Michała Archanioła z parafii w Oleśnie.

Roch urodził się jako jedyny syn rządcy Montpellier /XIV w./. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacezny. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego, umarł potem w więzieniu nierozpoznany. Jest m.in. patronem chroniącym od zarazy.

Będąc w czasie pandemii, po Mszach św. wierni będą mogli podejść przed ołtarz i w postawie klęczącej lub stojącej oddać cześć i szacunek relikwiom Św. Rocha tylko przez skłon głowy /bez całowania i dotykania ze względów epidemiologicznych/.

Ks. Proboszcz

Św. Roch