2 nowych ministrantów – 24 listopada 2019

MINISTRANCI

Ministrant lub minister /ministrare – służyć, posługiwać, pomagać/: osoba posługująca w liturgii, najczęściej w czasie sprawowania Mszy św., a także nabożeństw poza Mszą św. Nazwa obejmuje zarówno konkretną funkcję wykonywaną podczas liturgii /np. ministrant ołtarza, ministrant księgi, ministrant światła, lektor/, jak i stałą posługę wykonywaną najczęściej przez chłopców.

REGULAMIN LSO – pobierz

STOPNIE LSO – wejdź

Grafik WAKACJE – pobierz

Punktacja pobierz

ROK 2020

Na wakacjach obowiązuje tygodniowa służba każdej z 3 grup, każda grupa ma po 3 tygodnie służbę.

W sobotę 27 czerwca o godz. 16.00 w farskim ogrodzie grill dla LSO, scholi oraz dzieci i młodzieży szkolnej.

W piątek 26 czerwca odbyła się przedwakacyjna zbiórka z wręczeniem legitymacji ministranckiej. 

Od niedzieli 17 maja zostało zniesione zawieszenie dzieci i młodzieży w służbie ministranckiej. 

W czasie Triduum Paschalnego mogło służyć tylko 5 pełnoletnich ministrantów, służyło 5 byłych dorosłych ministrantów.

W marcu w związku ze stanem epidemicznym została zawieszona służba ministrancka.

W czasie ferii zimowych 24 stycznia o godz. 14.30 odbyła się wycieczka na kręgielnię do Kochanowic dla LSO i Scholi. Wyjazd busem, pobyt 2 godziny. Były pyszne frytki i napoje!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kręgle-LSO.jpg

W poniedziałek 6 stycznia o godz. 14.00 na plebanii odbyło się spotkanie kolędowe dla całej LSO z podsumowanie kolędy 2019/2020.

ROK 2019

W styczniu odbyło się spotkanie pokolędowe dla rodziców i ministrantów, wprowadzono m.in. nowy regulamin dla Liturgicznej Służby Ołtarza.

Obowiązywał miesięczny plan służby: poniedziałek i czwartek, wtorek i piątek, środa i sobota.

W czasie ferii zimowych na plebanii odbył się dzień zabaw i gier planszowych, wycieczka do kina Helios w Opolu na film pt. Mia i biały lew oraz wyjazdy na basen do Oleskiej Laguny dla najpilniejszych ministrantów.

W Wielki Czwartek 18 kwietnia na Mszę św. Krzyżma w kościele seminaryjnym w Opolu udała się delegacja Liturgicznej Służby naszej parafii. Ks. biskup Andrzej Czaja wręczył lektorom Dyplom Uznania za wieloletnią służbę, który otrzymał również lektor Kamil Męcka. Dyplom Uznania jest zachętą do gorliwej służby ministranckiej przy ołtarzu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dyplom-uznania-e1593010034439.jpg

W Dni Triduum Paschalnego na Anioł Pański o godz. 12.00 ministranci przejeżdżali przez części parafii klekotając drewnianymi kołatkami. Wszyscy ministranci po 2 mieli także dyżury na Adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy i przy Bożym GrobieZostało zakupionych kilka nowych drewnianych kołatek.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie kołatki-768x1024.jpg

Na święta wielkanocne i odpust parafialny zostały zakupione 2 nowe kadzidła z łódkami do liturgii Mszy św. i nabożeństw.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie nowe-kadzidła-768x1024.jpg

W niedzielę 9 czerwca po Mszach św. odbywał się Kiermasz LSO – można było nabyć pyszne ciasta przygotowane przez niektóre mamy ministrantów i scholi. Ponad 50 paczek rozeszło się jak świeże bułki. Dochód z tej akcji został przeznaczony na potrzeby LSO.

W niedzielę 23 czerwca o godz.16.00 w farskim ogrodzie miał miejsce grill dla LSO i Scholi. W ten sposób rozpoczęły się wakacje 2019 r. Dzieci i młodzież grały także w badmingtona, czyli w lotki.

W czasie wakacji obowiązywał tygodniowy plan służby każdej z 3 grup.

W ostatnim tygodniu wakacji ministranci pojechali do Mc’donads w Lublińcu.

W piątek 6 września po Mszy św. szkolnej odbyła się zbiórka LSO oraz 2 kandydatów. Został podsumowany czas wakacyjny, przedstawiony grafik wrześniowy oraz praktyczne zasady i regulamin dobrego funkcjonowania Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza w nowym roku szkolnym i katechetycznym 2019/2020.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Aqua-Park-LSO-1024x768.jpg

W sobotę 12 października LSO i Schola pojechali z opiekunami na wycieczkę do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach oraz Mc’Donalds.

W czasie różańca ministranci codziennie modlili się w 1 z 31 intencji, które losowali w zakrystii, np. za kolegów i koleżanki, o powołania, za rodzinę, za zmarłych itp.

Zakupiono futerał do przechowywania 2 paten, które ministranci trzymają w czasie komunikowania wiernych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie futerał-na-pateny-LSO-1024x768.jpg

W Niedzielę Chrystusa Króla, 24 listopada na Mszy św. o godz. 10.00 ks. proboszcz ustanowił 2 nowych ministrantów, którzy odbyli czas przygotowania liturgicznego. Po południu, na plebanii odbył się Dzień Ministrantów i Scholi – pyszna pizza z napojami!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Dzień-LSO-2019.jpg

W sobotę 30 listopada nasi ministranci wzięli udział w rozgrywkach piłkarskich parafii dekanatu Olesno w 2 kategoriach wiekowych: młodsi i starsi. Turniej odbył się w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Oleśnie w godz. 8.30-14.30. W kategorii młodsi ministranci zdobyli 3 miejsce!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie turniej-LSO-1024x768.jpg

W poniedziałek 23 grudnia  o godz. 10.00 na plebanii odbyło się spotkanie opłatkowe dla LSO, na którym zostanie ustalony grafik służby kolędy 2019/2020.

ROK 2018

W styczniu i lutym zostały uszyte komplety strojów kolorów: zielonego, czerwonego i fioletowego.

W czasie ferii zimowych odbył się dzień gier planszowych i zabaw oraz wyjazd na basen do Oleskiej Laguny.

W Wielkim Poście odbywał się Kurs dla Lektorów i Kandydatów.

W Wielki Czwartek 29 marca na Mszę św. Krzyżma w kościele seminaryjnym w Opolu udała się delegacja Liturgicznej Służby naszej parafii. Ks. biskup Andrzej Czaja wręczył lektorom Dyplom Uznania za wieloletnią służbę przy ołtarzu, który otrzymał lektor Mateusz Kubosz.

Od kwietnia utworzono 3 nowe grupy, które mają służbę na Mszach św. 2 dni w tygodniu oraz 2 grupy w niedziele i święta.

W niedzielę 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela zostało ustanowionych 7 nowych ministrantów i ministrantek, którzy otrzymali Dyplomy Ministranta.

Od wakacji służbę rozpoczęło 2 nowych kandydatów.

W roku szkolnym odbywały się zbiórki formacyjne, a w czasie wakacji zostały zorganizowane spotkania przy grillu w farskim ogrodzie

W lipcu i sierpniu obowiązywał wakacyjny plan służby. Każda z 3 grup miała wyznaczony tygodniowy plan służby od poniedziałku do soboty.

W środę 11 lipca 22-osobowa grupa dzieci i młodzieży w tym Liturgicznej Służby Ołtarza pojechała z ks. proboszczem i opiekunami na wycieczkę do Aqua Parku w Tarnowskich Górach i KFC.

Pod koniec sierpnia grupa ministrantów udała się z ks. proboszczem na Diecezjalną Pielgrzymkę LSO na Górze Św. Anny uczestnicząc m.in. w liturgii Mszy św. 

Od września obowiązywał nowy grafik służby tygodniowej, a na zbiórkach były ćwiczone postawy i różne funkcje liturgiczne.

Parafia posiada także Księgę Liturgicznej Służby Ołtarza.

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 25 listopada na Mszy św. o godz. 10.00 zostało ustanowionych 2 nowych ministrantów, którzy odbyli czas przygotowania. Po południu, na plebanii odbył się Dzień Ministranta z poczęstunkiem /pizza/.

Przed świętami Bożego Narodzenia na plebanii odbyło się spotkanie opłatkowe z poczęstunkiem, ustalono m.in. grafik służby kolędowej.

ROK 2017

Pod koniec listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata zostało ustanowionych 2 nowych ministrantów i 9 kandydatów, którzy otrzymali Dyplomy Ministranta i Kandydata. Odbył się Parafialny Dzień LSO. Utworzono nowe grupy i tygodniowy plan służby, który obowiązywał do marca 2018 r. 

Przed świętami Bożego Narodzenia zostały zakupione nowe stroje liturgiczne: 6 komeżek dla kandydatów.

Bardzo dziękuję krawcowej za uszycie strojów liturgicznych, rodzicom za pomoc i motywację dzieci do gorliwej i zaszczytnej służby przy ołtarzu, a Radzie Sołeckiej i Strażakom za wypożyczenie stołów i ławek oraz ich dowóz na plebanię.

 red. ks. proboszcz