Kierunek Licheń i Kalisz

W sobotę 7 października 2017 r., 26-osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii, również z Borek Wielkich udała się na jednodniową pielgrzymko-wycieczkę do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu w woj. wielkopolskim. Wyjazd miał miejsce w sobotni poranek o g. 5.00. Przed dotarciem do Lichenia pielgrzymi zatrzymali się w lesie grąblińskim /2 km od Lichenia/, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Na kilku hektarach dawnej puszczy sosnowej znajdują się, otoczone szczególną czcią, miejsca objawień Matki Bożej oraz połączone alejkami stacje drogi krzyżowej. W tym lesie żołnierz napoleoński, Tomasz Kłossowski, zawiesił w 1844 r. wizerunek Najświętszej Maryi Panny z białym orłem  na piersi. Sześć lat później doszło tu do pamiętnych objawień. Matka Boża ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Po dotarciu do celu rozmodlona grupa wzięła udział w godzinnym oprowadzeniu po Sanktuarium wraz z przewodnikiem. O godz. 12.00 miała miejsce Msza św. koncelebrowana z udziałem wszystkich grup pielgrzymkowych. Ks. proboszcz Adam Jankowski odprawił Mszę św. w intencji wszystkich uczestników pielgrzymki, ich rodzin i za Parafian. Po Mszy św. każdy miał czas na indywidualną modlitwę w tym miejscu. Warto tutaj podać, że opiekę duszpasterską w Licheniu sprawują Ojcowie Marianie. W drodze powrotnej pielgrzymi nawiedzili duchowo również Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i kościoły znajdujące się w tym mieście, m.in. katedrę kaliską. W czasie pielgrzymko-wycieczki nie zabrakło śpiewu pieśni maryjnych, modlitwy różańcowej, koronki do Miłosierdzia Bożego i radosnego czasu dla bliźnich.

Wszystkim Pielgrzymom składam BÓG ZAPŁAĆ za udział, przede wszystkim za piękną i godną postawę chrześcijanina-pielgrzyma oraz rodzinną atmosferę.