Spotkanie dla scholi

W sobotę 20 października o godz. 10.00 w kościele odbyło się spotkanie organizacyjne dla dzieci, które chcą należeć do parafialnej SCHOLI. Kryterium doboru to dobre chęci i dobry słuch muzyczny. Na pierwsze spotkanie przybyło aż 12 młodych osób, które chcą swoim talentem chwalić Pana Boga i angażować się w życie liturgiczne swojej parafii. Po wspólnej rozśpiewce grupa dzieci przy akompaniamencie organów ćwiczyła refren psalmu responsoryjnego i aklamację Alleluja śpiewaną przed Ewangelią. Czym jest schola? Grupa śpiewaków w scholi jest reprezentantem wiernych, intonuje i podtrzymuje śpiewy przez dialog z ludem albo wykonuje śpiewy samodzielnie, bez czynnego udziału wiernych. Repertuar scholi powinien być o wiele prostszy niż chóru, dostosowany do możliwości zespołu i wiernych. Schola może wykonywać śpiewy zwrotkowe /pieśni/, śpiewając je samodzielnie bądź też dialogując z wiernymi, może wykonywać również śpiew psalmów i Alleluja. Trzeba też zaznaczyć, że śpiew jednogłosowy nie jest wcale gorszy od śpiewów wielogłosowych chórów wykonujących tzw. wielką muzykę.

Kandydatom do scholi życzymy radości i wytrwałości.

Z kapłańskim błogosławieństwem