Ofiarowanie Pańskie

W niedzielę 2 lutego Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, które przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Kościół wszystkim ważniejszym wydarzeniom z życia Chrystusa daje w liturgii szczególnie uroczysty charakter. Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najdawniejszych, gdyż było obchodzone w Jerozolimie już w IV w., a więc zaraz po ustaniu prześladowań. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele zachodnim. Tradycyjna nazwa to dzień Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce swoje Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela. Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w czasach papieża św. Gelazego w 492 r. Od X w. upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa – Światłość świata, Chrystusa, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury. To także Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu kończy się tradycyjny czas śpiewania kolęd oraz trzymania stajenek i choinek w kościołachW naszym kościele na Mszach św. o godz. 8.00 i 10.00 błogosławieństwo świec – gromnic i udzielanie błogosławieństwa św. Błażeja, które chroni od chorób gardła.

chór Cantamus Deo

O godz. 15.00 w naszym kościele wystąpi z koncertem kolęd chór CANTAMUS DEO – ŚPIEWAMY BOGU z parafii Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie pod dyrygenturą p. Marty Wawrzynek-Koziołek. Zapraszam PARAFIAN i GOŚCI!

ks. Proboszcz