Chrystus Król i Pan

W niedzielę 22 listopada w Kościele obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, jest to już ostatnia niedziela Roku Kościelnego. Uznanie Jezusa za króla jest w chrześcijaństwie naturalną konsekwencją uznania go za Mesjasza, ponieważ w głoszonym przez proroków i w wypatrywanym w Izraelu mesjaszu oczekiwano królewskiego pochodzenia. Ta koncepcja znalazła potwierdzenie w Ewangelii, w której rodowód Jezusa wyprowadza się wprost z królewskiego rodu Dawida. Najważniejszą jednak biblijną przesłanką do uznania tego tytułu jest scena przesłuchania Jezusa przez Piłata opisana w Ewangelii Jana, a w której Jezus sam siebie przedstawia jako króla. Za tydzień 29 listopada w I Niedzielę Adwentu rozpoczyna się święty czas adwentowego czuwania i oczekiwania na Boże Narodzenie.

ks. Proboszcz