Boże Ciało

W czwartek 11 czerwca obchodzimy w Kościele uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – święto Bożego Ciała. Jest to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla oddania czci i hołdu Jezusowi Chrystusowi w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246 r., a w 1317 r. ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320 r. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie śpiewa się Te Deum Laudamus i udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne.

W naszej parafii Msze św. o godz. 7.00 i 9.00 z procesją eucharystyczną do 4 ołtarzy przygotowanych przez niektóre rodziny naszej parafii. Do czwartku 18 czerwca tradycyjne procesje eucharystyczne wokół kościoła w dni tzw. dawnej Oktawy Bożego Ciała – na zakończenie poświęcenie ziół i kwiatów.

Z darem w modlitwie – ks. Proboszcz