Światowy Dzień Chorych

/odnowiona figura MB Lurdzkiej/

W poniedziałek 11 lutego obchodzimy w Kościele wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Lourdes, jest to Światowy Dzień Chorych. Ten dzień ustanowił Św. Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. Ustanowienie przez Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele. Sprawom ludzi chorych Jan Paweł II, sam doświadczający licznych chorób, poświęcił wiele miejsca w swoim nauczaniu. Często spotykał się z chorymi i niepełnosprawnymi, tak w Rzymie, jak i w czasie podróży apostolskich. Chorych prosił już na samym początku pontyfikatu o wsparcie modlitewne. Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i częściowo w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra. W 2008 r. z okazji 150 rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie jak w 1993 i 2004 r. w Lourdes.

W naszym kościele Parafialny Dzień Starszych, Chorych i ich Opiekunów odbędzie się w sobotę 16 lutego. O godz. 11.00 Msza św. w kościele, następnie na plebanii spotkanie i poczęstunek przygotowany przez Zespół Caritas.

Z darem w modlitwie