Dni Krzyżowe

Z Wniebowstąpieniem Pana Jezusa łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne – Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX w. śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji. Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. w okresie zasiewów, we wtorek o uświęcenie pracy ludzkiej i w środę za głodującychW naszej parafii Dni Krzyżowe są obchodzone uroczyście, Mszę św. poprzedza procesja o dobre urodzaje z modlitwami przy krzyżach przydrożnych.

poniedziałek g. 17.30 w int. mieszkańców Marców, Grucek i Kierocia – przy krzyżu rodz. Kuliberda, we wtorek g. 17.30 w int. mieszkańców Kowia – przy krzyżu rodz. Roj, w środę g. 17.30 w int. mieszkańców Wędziny i Październi – przy krzyżu rodz. Szulc. Zapraszam do wspólnej modlitwy wszystkich Parafian, a szczególnie Rolników z Rodzinami, bardzo proszę o poczty sztandarowe, ministrantów, Panów z Rady Duszpasterskiej do niesienia krzyża i figury zmartwychwstałego oraz przyozdobienie miejsc przy krzyżach – znaku naszej chrześcijańskiej wiary.

Z darem modlitwy