10 lat posługi biskupiej

Drodzy w Chrystusie Panu Siostry i Bracia! 14 sierpnia 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował nowym biskupem opolskim kapłana naszej diecezji, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Andrzeja Czaję. Biskup Nominat przyjął święcenia biskupie w katedrze opolskiej 29 sierpnia 2009 r. z rąk swojego poprzednika, arcybiskupa Alfonsa Nossola, i rozpoczął posługę jako trzeci biskup diecezjalny Kościoła opolskiego. Jako hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa Astare coram Te et Tibi ministrare – Trwać przed Tobą i Tobie służyć. Wspominając tamto wydarzenie i 10 lat posługi biskupa Andrzeja Czai, pragniemy otoczyć Pasterza diecezji szczególną modlitwą, dziękując za Jego pasterskie zaangażowanie w diecezji, na forum Konferencji Episkopatu Polski i w Kościele powszechnym. Chcemy dziękować za dzielenie się i umacnianie nas Słowem Bożym w pełnych troski o człowieka i jego zbawienie homiliach, konferencjach, rekolekcjach, listach pasterskich, a także w środkach masowego przekazu, zwłaszcza w cotygodniowym Słowie na niedzielę w Radio Doxa. Z okazji 10 rocznicy święceń i posługi w Kościele opolskim chcemy też dziękować za Jego świadectwo modlitwy i służby: za troskę o świętość życia kapłanów i osób konsekrowanych, o wiarę młodego pokolenia oraz świętość rodzin, za reaktywowanie Bractwa św. Józefa i powołanie Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego oraz wiele innych dzieł znanych tylko dobremu Bogu. Na dziękczynną Mszę św. w intencji biskupa Andrzeja Czai zapraszamy w czwartek 29 sierpnia o godz. 18.30 do katedry opolskiej. Prosimy również, aby w tym dniu w każdej parafii naszej diecezji pamiętać o biskupie Andrzeju podczas Mszy św. i wspomnieć Pasterza diecezji w modlitwie wiernych, a po Komunii św. odśpiewać dziękczynne Te Deum laudamus. Trwając w radosnej wdzięczności, z serca Wam błogosławimy.

+ Paweł Stobrawa

+ Rudolf Pierskała